Instagram Reklamları
Instagram Reklamları

Instagram reklamları, kişilerin ya da işletmelerin amaçlarına ulaşmaları açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda popülerliğini arttıran sosyal medya araçları ile alım satım işlemleri, pazarlama işleri gibi faaliyetler kitlelere ulaşma imkânı buldu. Bu araçlardan biri de şüphesiz Instagram'dır.  Yaklaşık olarak Instagram'ın 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı vardır. Bu da demek oluyor ki işletmeler veya firma olarak hedef kitlenize daha hızlı bir şekilde ulaşıp, etkileşime geçebilirsiniz. Çünkü günde milyonlarca kişi işletme hesaplarını araştırıp, takibe alıyor. Instagram reklamları sayesinde müşteri sayınız artar, görünürlüğünüz üst basamaklara çıkar. Ayrıca vereceğiniz reklamlar ile çeşitli kanallara da yönlendirme yapabilmeniz mümkün. Eğer verdiğiniz hizmetin ya da ürünün web sitesi, mobil uygulaması var ise reklam üzerinden web sitenize ya da mobil uygulamanıza yönlendirme yapabilirsiniz.  Bu sayede şirketinizin ziyaretçi sayısını arttırmış olursunuz.


Instagram Reklamı Neden Önemi?

Instagram reklamları ile hedef kitlenize daha iyi hitap edebilirsiniz. Güçlü bir işletme olmak için bilinir olmak ilk sırada yer alıyor.  Hizmetin bilinirliğini arttırmak için, paylaşımlar düzenli olarak yapılmalı, hedef kitle iyi belirlenip etkileşime girilmeli, tanıtıcı reklam içerikleri oluşturulmalı, ürün ya da hizmetinize göre net fotoğraf ve videolar kullanılmalıdır. Bu sayede görünürlüğünüz artacak ve hedefinize daha hızlı ulaşacaksınız. İnstagram da vereceğiniz reklamın sınırlarını da belirleyebilirsiniz. Nasıl mı? Verdiğiniz hizmetin kime, hangi bölgede olduğuna, hangi yaş grubuna hitap etiğine ve cinsiyet özelliklerine göre ayrıntılı bir şekilde gösterebilirsiniz. Hedef kitlenizi doğru seçerseniz marka bilinirliğiniz de bir o kadar artar.


Instagram Reklam Çeşitleri

Instagram'a giriş yapıldığında farklı alanlarda reklamlar görmekteyiz. Kimi akışta karşımıza çıkarken kimisi ise hikâyeler kısmında çıkıyor. Instagram reklamları hedef kitlenize uygun olarak seçilmeli. Instagram'da yer alan reklamların en çok tercih edilen çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:


Fotoğraf Reklamları

Instagram'da tek bit fotoğrafla reklam oluşturabilirsiniz. Vereceğiniz fotoğrafın sunduğunuz hizmete ya da ürüne uygun olması önemlidir.

Video Reklamları

Dikkat çekici bir video ile tanıtımınızı yapabilirsiniz. İstenilen durumlarda video reklamlarınıza alt yazı ekletebilirsiniz.

Çoklu Görsel (Carousel) Reklamlar

İçerisinde birden fazla görselin yer aldığı döngüsel bir reklam çeşididir. Hemen hemen bütün sektörler için uygun bir türdür.

Hikâye (Story) Reklamları

Instagram hikâyelerinde karşımıza çıkan, URL ile kolayca sayfanıza yönlendirme yapabileceğiniz bir reklam çeşididir.