Sosyal Medya Reklamları
Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, günümüzde oldukça fazla bir şekilde kullanılan sosyal paylaşım sitelerini kullanarak ürün ya da hizmet tanıtımı yapma faaliyetine denilmektedir. Küçük ya da büyük işletmeler internetin hayata katmış olduğu faydaları değerlendirerek bu reklamlarla çok kişiye ulaşabilirler. Neredeyse herkes sosyal medya kullanmaktadır. Ayrıca bu platformlarda çok fazla vakit de geçirilir. İnsanların gezinirken sizin reklamınızı ve isminizi görebilmesi sosyal medya reklamları ile mümkündür.

Sosyal medya platformlarında reklam vermek istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunur. Reklamın hedef kitleye ulaşması gerekir. Hangi sosyal medya mecrasında reklam vermek istediğinizi belirlemelisiniz. Reklamda kullanılacak resim, video etkili ve sizi anlatır olmalıdır. Bu konularda profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamları ürününüzün, markanızın, adınızın ya da hizmetinizin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanması anlamına gelmektedir. Sosyal medya reklamcılığı, kişilerin reklamını yapacakları uğraşılarını instagram, facebook, twitter, snapchat ya da linkedin üzerinden duyurmalarıdır. E ticarette rekabet ortamı her zaman söz konusudur. Çok kişinin internet üzerinden alışveriş yaptığı düşünülürse firmaların kendini ifade edebilmesi ve çok kişiye ulaşabilmesi önemli bir durumdur. Dijital pazarlamada hızın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı genellikle 2 şekilde yapılır. Birincisinde; sosyal medya ve reklamcılık konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan ama profesyonel bir reklam isteyen kişiler için uygun şirketlerin varlığı, SEO uygulamaları ve reklam şirketlerinin data sistemleriyle etkili reklamlar ortaya çıkabilmektedir. İkincisinde; kişi kendi hesabını kullanarak ürün paylaşıp bilgilendirmeyi yapabilmektedir. Başka hesaplardan da yayabilir. Bu konularda hizmet alınarak işin profesyonel bir şekilde yapılması sosyal medya reklamcılığı aracılığı ile yapılabilmektedir. Sosyal medya reklam ücreti reklam verilen platforma göre değişebilmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Sosyal medya reklamlarının avantajları oldukça fazladır. Bunlara değinmek gerekirse;

·         Kısa zamanda çok kişiye ulaşabilmek mümkündür.

·         Firmanızın ve ürünlerinizin reklamını yapmak için uzun zaman harcamanıza gerek yoktur.

·         Reklamınızın kaç kişi tarafından görülüp incelendiğini analiz edebilirsiniz.

·         Günde binlerce kişi tarafından görülmeniz ve adınızın duyulması mümkündür.

·         Farklı yerlere reklam vererek kendinizi duyurmak yerine sosyal medya reklamları tercih ederek reklam maliyetini azaltabilirsiniz.